Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Antikoncepční kuchařka

Chvála kondomu - Antikoncepční kuchařka


Níže uvedený text je kapitola z knihy MUDr. Radima Uzla Antikoncepční kuchařka, která vyšla v Gradě v roce 1999. Některé uvedené konkrétní způsoby antikoncepce již nemusí být aktuální, kniha však přesto stojí za přečtení.

V roce 1986 prohlásil nejvyšší zdravotnický komisař New Yorku, že den kondomu se vrací. Jeden americký žurnál v té době dokonce vtipkoval na téma, že jestliže bylo devatenácté století stoletím páry, dvacáté století se pak vyznačovalo rozvojem atomové energie, bude století jedenadvacáté nesporně poznamenáno masivním užíváním kondomů. I když se jedná nesporně o jakousi básnickou licenci, není toto tvrzení zase tak nesmyslné. Kondom neboli prezervativ představuje skutečně velmi bezpečnou a efektivní antikoncepční metodu, která navíc uživatele chrání ještě před sexuálně přenosnou nemocí a má tak vlastně dvojí účinek. Kromě přerušované soulože a sterilizace je to jediná antikoncepce, kterou může používat muž. Pokud byl tedy již dříve prezervativ považován za jakýsi plášť do deště, představuje v dnešní době rozvoje různých sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS prostředek umožňující přežití člověka v prudké bouři.

Kondom je patrně jednou z nejstarších používaných antikoncepčních metod. Už náhrobní desky ve starém Egyptě totiž znázorňují často muže, který má na svém penisu navlečen jakýsi plátěný obal. Jelikož však tyto obaly byly jasně barevné, není dosud jasné, zda se snad nejednalo pouze o jakýsi módní doplněk, který měl zvýšit mužskou přitažlivost. Také je možné, že v tom roce 1350 před Kristem mohl být tento prostředek použit nejen ke zvýšení atraktivity, ale i jako nějaké sexuální dráždidlo ke zvýšení pocitového doprovodu na sliznici penisu i pochvy. Jako ochrana se ostatně návlek na penis používal už ve starořecké mytologii (Mínós a Pásifaé).

Skutečný kondom se pak narodil až v roce 1564, kdy italský anatom Gabriel Fallopius přišel s nápadem navléknout na penis jakési pouzdro zhotovené ze lněného plátna napuštěného olejem, do něhož se přidával ještě zvláštní roztok proti infekci. Toto pouzdro tedy mělo plnit ochrannou funkci. Je zajímavé, že po tomto slavném anatomovi se dodnes odborně označuje vejcovod - tuba Fallopii. V 18. století pak byl v přípravě kondomů opuštěn textilní materiál a ochrana byla zhotovována ze zvířecích slepých střev. Už dříve se také zrodil název kondom, prý podle anglického lékaře Contona z doby Karla II. (1630 - 1685). V některých jiných knihách je uvedeno, že dotyčný lékař se jmenoval přímo doktor Condom, jinde je zase jeho existence zpochybňována a označení kondom je připisováno latinskému slovu „condus“ (v přeneseném významu slova rezervoár). Naše běžně používané slovo prezervativ je odvozeno zase od „ochrany před něčím“.

Známým uživatelem kondomů byl třeba i Giovanni Giacomo Casanova (1725 - 1798) italský dobrodruh zemřelý na zámku v Duchcově ve službách hraběte Valdštejna. Prezervativy byly tehdy označovány jako „prostředek před pohlavní nemocí a proti zplození bastardů“. Někdy bývaly nazývány také „mužským brněním“. Už před třemi sty lety byl tedy dobře znám dvojí účinek kondomu - antikoncepce a ochrana před sexuálně přenosnou nemocí. Spojení těchto dvou účinků dělá z kondomu prostředek neopakovatelný a jedinečný.

Slavná průkopnice antikoncepčního hnutí Mary Stopesová ovšem ve dvacátých letech prezervativy příliš nepropagovala. Ve své knize kondomy odsoudila a napsala o nich, že jsou „pro normální, zdravé pohlavní spojení mezi mužem a ženou jak z citových, tak i z tělesných důvodů zcela nepřijatelné. Jejich užívání vždy vyvolává představu pohlavních chorob, nějakého nebezpečí, které se vyskytuje jen při zcela zvláštních příležitostech.“ V té době ovšem panovalo přesvědčení, že pro ženu je styk s mužským semenem něčím vyloženě prospěšným. Z toho pak samozřejmě pramenil názor, že každý prostředek, který toto spojení „životadárných šťáv“ neumožňuje nebo prostup mužského ejakulátu zamezí, musí být nutně škodlivý. Není tedy divu, že paní Stopesová, jinak velice pokroková a osvícená žena, zavrhovala i přerušovanou soulož.

Vztah člověka ke kondomu se ovšem v poslední době prudce mění. Není tak vzdálená doba, kdy byly kondomy vnímány jenom jako prostředek společenské legrace, různých vtipů, nezřídka pak byly chápány jako známka jekési potupy nebo v nejlepším případě nezkušenosti. Objevení smrtelného rizika AIDS a hrozivý vzestup dalších sexuálně přenosných infekcí najednou zajistily kondomům novou slávu a respekt. Dávno pryč jsou poměry, v nichž jsem byl za propagaci kondomů v televizi potrestán jednoletým zákazem vystupování. Spíše si pamatujeme před několika lety jednoho z četných ministrů zdravotnictví jak létá nad Prahou v nafukovacím balónu a sype lidem kondomy na hlavu. Dnešní mládež nosí trička s reklamou nejnovějších prezervativů. Děti ve švédské mateřské školce pořádají závody v rychlosti jejich nafukování. Pokud jedete dálnicí do Stockholmu, upoutá vás již mnoho kilometrů před městem veliký bilboard s nápisem: „Během dnešní noci onemocní ve Stockholmu celkem 245 lidí sexuálně přenosnou nemocí“. A několik set metrů dále další nápis: „Chceš být také mezi nimi?“ A teprve poslední informace na třetím velkoplošném plakátu to vyřeší: „ Pokud ne, kup si prezervativ Black Jack!“, a veliká pohybující se ruka ukazuje k nejbližší benzinové pumpě, kde je současně s natankováním plné nádrže možno zakoupit tento černý, ve Švédsku v současné době nejmodernější, kondom.

V posledních letech se občas sem tam objevuje v tisku informace, že prý je jemná latexová stěna kondomu částečně prostupná nejen pro spermie, ale zejména pro různé druhy infekcí a pro HIV - původce nemoci AIDS. Současně hned nechybí upozornění na to, jak používání kondomů přispívá ke všeobcené zkáze mravů a jak se člověk opatřený prezervativem řítí do věčné záhuby. Kdybychom pak pátrali po původu podobných poplašných zpráv, přišli bychom na to, že mohly vzniknout špatným vysvětlením některých laboratorních pokusů s kondomy. Při zcela extrémním mechanickém namáhání po neobyčejně dlouhou dobu se totiž může jemná blanka kondomu stát prostupnou pro nepatrné množství tekutiny. Pokud jsou v ní obsaženy nějaké buňky, pak jejich koncentrace nedosahuje ani jedné miliontiny množství v původním roztoku. Závěry podobných pokusů jsou pochopitelně pouze laboratorní, při normálním použití neporušeného kondomu jeho stěnou neprochází ani molekula vody, natož pak podstatně větší molekuly infekčního materiálu.

V současné době se většina kondomů zhotovuje z latexu. Stěna je při napětí velice jemná - asi 0,05 mm; představuje tedy mechanickou zábranu pro prostup spermií, současně však také značnou zranitelnost hlavně prostřednictvím ostřejších předmětů. Kromě toho je však také zranitelná chemicky. Týká se to zejména různých mastných přípravků, ať už jsou to různé krémy, oleje, masti a pleťová mléka, která lidé občas používají k intimmní hygieně. Tyto prostředky představují pro prezervativy jed. Všechny uživatele musíme důsledně upozorňovat na nutnost používat ve vodě rozpustné, nemastné gely a krémy.

Kondomy se vyrábějí zanořováním skleněných forem do roztoku latexu. Pak jsou vysušeny v peci, opatřeny práškovým povlakem, případně ještě zvlhčujícím přípravkem na bazi silikonu, většinou elektronicky testovány (sebemenší defekt způsobuje probíjení elektrického proudu), srolovány a baleny. Určítý počet kondomů z každé výrobní série pak podstupuje ještě vodní zkoušku (naplnění značným množstvím vody a sledováním případného úniku) a zkouškou vzduchovou (kondom pojme až 25 litrů vzduchu). Spolehlivé značky prezervativů, mezi něž patří i výrobci z České republiky, pak ručí za kvalitu výrobků tak, že před použitím už není zapotřebí další zkoušky provádět.

Kapitalistický trh nabízí kondomy různého provedení, výrobky se liší sílou stěny, barvou i strukturou materiálu. Zajímavé je, že většina kondomů má standardní velikost. Je to snad založeno na poznatku, že ve ztopořeném stavu se mužské penisy velikostí příliš neliší, zejména však na skutečnosti, že tenká latexová stěna prezervativu je dostatečně elastická. Pokud je totiž kondom schopen při vzduchové zkoušce pojmout 25 litrů, je jisté, že pojme i penis poněkud nadměrnějších rozměrů. Současně výrobci také občas upozorňují na to, že při nákupu kondomů různých velikostí by mohly vznikat mnohé rozpaky. Pouze v USA - zemi přirozené mezilidské soutěživosti, se ujal prezervativ nadměrných rozměrů, který ovšem většina zákazníků kupuje pouze proto, aby snad v obchodě inzerovali svůj penis veterinárních parametrů. V soukromí se pak vystavují nebezpečí častější možnosti sklouznutí. U nás podobné soutěže nehrozí, většina mužů totiž ví, že penis nadměrných rozměrů přináší ženám více utrpení než radosti a různé soutěže jsou vyhrazeny pouze pubertální mládeži nebo opilcům v hospodách nižších kategorií.

Různé žerotvné tvary kondomů v podobě různých předmětů či zvířat slouží spíše k obveselení uživatelů než k praktickým účelům, rovněž bezpečnost těchto humorných prezervativů je nižší. Kuriózní je také používání tradičního materiálu - slepého střeva ovcí. Uvádí se, že například v USA je téměř 1% kondomů zhotovováno z přírodního materiálu. Má sloužit nejen pro ukájení extravagantních milionářských choutek, ale také jako prostředek pro ty uživatele, kteří jsou alergičtí na latex. Musím ovšem podotknout, že skutečná alergie na latex je velice vzácná. To spíše bývají někteří lidé přecitlivělí na některé chemické látky, silokonový olej, gelová zvlhčovadla, nebo aromatické přísady. V takovém případě není třeba používat ovčích střev, stačí latexový prezervativ bez barvy, chuti, vůně či zápachu. Jinak se ovšem potěšení všech lidských smyslů meze nekladou. I u nás už máme kondomy různých chutí a vůní. V nedávném výzkumu zvítězily kondomy banánové, snad proto, že toto ovoce slouží často jako falický sexuální symbol.

Některé kondomy se vyrábějí s antikoncepčím přípravkem 9-nonoxynol. Jeho účinek je však v tomto případě dosti sporný. U neporušeného kondomu je vlastně zbytečný a v případě prasknutí je zase tato malá dávka nonoxynolu k dosažení antikoncepčního účinku zřetelně nedostatečná. To spíš už mají význam kondomy s přídavkem antibiotika. V případě některých zánětlivých onemocnění pochvy by pak takováto soulož mohla znamenat i léčivou proceduru. Je to ostatně krásná představa - soulož jako lék. 

Ke zvýšení prodejnosti patří ovšem také marketing a různé vynálezy spojené s atraktivním balením a reklamou. Aby se zvýšil zájem žen o koupi kondomů, prodává se jich třeba šest v luxusní modré krabičce připomínající balení na make-up. Ženy si pak kupují kondomy bez zbytečného studu. Tak třeba v USA v dnešní době více než 40% kondomů kupují ženy, zatímco před několika lety jich bylo sotva 10 %. V Japonsku, kde jsou kondomy obzvlášť oblíbené - používá je plných 75 % manželských párů, jsou prodávány v supermarketech zároveň s menstruačními vložkami a tampóny. V této zemi spočívá nákup prezervativů v ženských rukou asi v 95 %. Také tam existuje prezervativová donášková služba do domu. Muž si tam kupuje kondom jen velice zřídka. Inu, jiný kraj, jiný mrav. U nás kupují prezervativy zase téměř výhradně muži, dost často se při nákupu zejména před mladými prodavačkami stydí, proto uvítali zavádění prodejních automatů - jednoho z výdobytků sametové revoluce. 

V mnoha průmyslově rozvinutých, ale i v rozvojových zemích existují velkorysé vládní programy s rozdáváním kondomů obyvatelům zdarma buď ve specializovvaných antikoncepčních poradnách nebo při různých jednorázových akcích. Jedna taková poradna v Atlantě například téímto způsobem věnuje lidem až půl miliónu kondomů ročně. V balení se pak nekladou prakticky žádné meze různým zlepšovacím námětům. Existují prezervativové přívěsky ke klíčům, náušnice, náramky. Svou roli sehrává i vtipná reklama, zejména pokud se při ní využívá známých osobností, slavných herců, zpěváků a politiků. V Austrálii se distribucí zabývají například i pizzerie. Po 22. hodině dostane zákazník ke každé pizze taky bezplatně kondom jako pozornost podniku. Také švédské železnice dávají cestujícím dárkový balíček s kondomem, jakoby snad prostorné a pohodlné interiéry švédských železničních vagónů přímo sváděly k sexuálním aktivitám.

Vnímání kondomu nejen jako antikoncepčního prostředku, ale také jako zábrany proti infekci má ovšem také svůj rub a líc. Patří sem zejména mylně zakořeněná představa, že jeho použití s sebou automaticky nese znamení jakési sexuální promiskuity. Muž, který si právě navléká na penis kondom, může být svou partnerkou mylně podezírán, že má právě za sebou nějakou milostnou abvantýru. Naopak zase žena, která po svém muži důsledně vyžaduje používání kondomu, může být vystavena podezírání z čerstvé nevěry. Je na čase skoncovat s těmito mylnými představami a kondom rehabilitovat v tom smyslu, že jeho použití žádné promiskuitní chování zdaleka neznamená.

V poslední době však nicméně zejména v důsledku hrozby celosvětové pandemie AIDS celková spotřeba prezervativů utěšeně vzrůstá. V současné době se na světě za rok prodá více než 5 miliard kondomů, což je množství sice úctyhodné, avšak při šesti miliardách celosvětové populace to zase není žádný zázrak. Je zajímavé, že potřebu užívání kondomu si více uvědomují ženy. Zdají se být zodpovědnějšími, nehledě na to, že možnost sexuálně přenosné nákazy pro ně představuje relativně větší nebezpečí. Při nechráněném pohlavním styku nakazí infikovaný muž průměrně dvě ze tří partnerek, zatímco infikovaná žena nakazí ze svých tří partnerů nanejvýš jednoho. Dále si musíme uvědomit, že takové pohlavní nákazy jako kapavka nebo v poslední době velice rozšířená chlamydiová infekce vždycky zdravotně poškodí ženu více než muže.

Kondom tedy chrání ženu nejen před nechtěným těhotenstvím, ale i před těhotenstvím mimoděložním, zánětem pochvy spojeným s výtokem, zánětem vaječníků a vejcovodů, před infekcemi, které mohou ženu poškodit v těhotenství, nebo mohou znamenat vážné nebezpečí pro dítě nebo komplkikaci při porodu. Žena je chráněna také před následující neplodností a v neposlední řadě také před rakovinou děložního čípku.

Žena, která je vzdělaná a má dostatek informací v oblasti reprodukčního a sexuálního zdraví má dnes ke kondomu naprosto jiný vztah než třeba její prababička na začátku století. Výzkumy z Velké Británie jednoznačně takovýto posun naznačují. Anglická lady z dob královny Viktorie by jistě omdlela, kdyby jen o prezervativu slyšela vyprávět, natož aby takovouto odpornost vůbec vzala do ruky. V současné době se Velká Británie může chlubit tím, že plných 40 % žen tyto prostředky kupuje bez jakéhokoliv studu a 56 % britských žen zásadně odmítá jakoukoliv soulož bez prezervativu s kýmkoliv, pochopitelně i s vlastním manželem. Ještě před patnácti lety byla tato čísla sotva čtvrtinová.

To muži se v tomto ohledu jeví jako značně konzervativnější část populace. Nejen při besedách s mládeží a v antikoncepčních poradnách, ale při běžných každodenních rozmluvách s mladíky můžeme slyšet stále nějaké námitky a výmluvy proti prezervativům. Jednou používají otřepaného sloganu, že souložit s prezervativem je jako „lízat zavařeninu přes sklo zavařovací láhve“, jindy zase vznášení námitky, že prý taková soulož neumožňuje „blízkost“ milované ženy, jakoby se snad taková „blízkost“ dala testovat jenom přímým dotykem pohlavních sliznic. Takovéto nesmyslné argumenty mohou chvílemi připomínat starý otřepaný vtip o dědečkovi, který v obchodě reklamoval kondomy, které se „v poslední době začaly příliš ohýbat“.

Mezinárodní federace pro plánované rodičovství nedávno celkem rozumně navrhla, aby vzhledem k mužským výmluvám založeným většinou na pohodlnosti a neochotě, byla manipulace s kondomem svěřena převážně do vstřícných a něžných ženských ruček. Nasazování kondomu se může stát součástí milostné předehry, laškovným rituálem, veselou hrou. Tytam jsou všechna ta pokoutní tajná nasazování ochrany někde v přítmí „aby to jenom ta holka neviděla“. Výsledkem těchto ilegálních manipulací pak bývalo často selhání potence. Na totálně ochablém penisu pak kondom vskutku nedrží a ostatně se stává i zbytečným. A pokud by snad bojechtivé zastánkyně ženské emancipace vznášely námitky, že už se toho po těch ženských chce víc než dost, pak postačí z jejich strany pouze trpělivé přesvědčování. Svým partnerům by měly ženy a dívky stále zdůrazňovat, že použitím kondomu jim dávají najevo úctu a zájem o jejich zdraví.

V zahraničních příručkách propagující kondomy jsou občas uveřejněny dokonce krátké prezervativové dialogy následujícího typu:

On: „Při použití prezervativu při souloži skoro nic necítím.“

Ona: „...a když ho nepoužiješ, tak už neucítíš vůbec nic, protože se souložit nebude!“

 

On: „Nemám u sebe žádný kondom a teď pozdě večer už stejně žádný neseženeme.“

Ona (varianta A): „Mám tady s sebou nějaké, jakou barvu bys nejraději?“

        (varianta B): „Na nedalekém pánském záchodku je jistě automat, tady máš drobné.“

 

On: „Již několik měsíců jsem s nikým nesouložil, vím, že jsem úplně zdravý.“

Ona: „Děkuji, za toto potěšitelné sdělení, udělal jsi mi radost. Také já tě můžu ujistit, že jsem zdravá, ale tím spíše musíme použít kondom, protože nejhorší jsou takové nemoci, které se nijak neprojevují.“

 

On: „Stejně mám nejradši přerušovanou soulož.“

Ona: „Já samozřejmě také, ale vezmeme si k tomu ještě prezervativ. Ani s nasazenou ochranou ti nic nebrání soulož přerušit.“

 

On: „Kondom je nepřirozený, připadá mi jako překážka.“

Ona: „Taky každá nemoc je nepřirozená a nějaká překážka se jí do cesty musí vždycky postavit.“

 

On: „Vždyť jsi mi říkala, že užíváš antikoncepční tablety. Ty už jsou přece dostatčnou ochranou.“

Ona: „Jsou ochranou před těhotenstvím, ale ne před nemocí. Ostatně tahle kombinace je teď velkou módou -

(varianta A) - v Holandsku, říkají tam tomu ´double Dutch´ (čti dabl dač) - dvojitý Holanďan;

(varianta B) - v Anglii, říkají tam tomu ´belt and braces´ (čti belt end brejsiz) – opasek a kšandy, dvojí zabezpečení.“

 V rozhovorech podobného druhu dáváme tak najevo svou informovanost a celosvětovou orientaci. Jednou mi ovšem jeden mladík sdělil, že si při podobných rozhovorech připadá jako blbec. Na to už pak existuje jenom jediný argument, že je krásné býti blbcem v rukou moudré a zkušené ženy. Samozřejmě ještě k tomu blbcem tělesně zdravým.

Kromě antikoncepčního účinku a zábrany sexuálně přenosných nemocí mají kondomy ještě řadu dalších výhod. Už dříve jsme řekli, že většina z nich bývá zvlhčena, nebo jak se říká „lubrikována“ nějakou neškodnou klouzavou látkou, která není v žádném případě podobná masti nebo oleji. Zejména ženy, které trpí nedostatkem zvlhčení pohlavních orgánů, pak velice ocení pohlavní styk s tímto kluzkým prostředkem. Soulož nasucho je totiž nepříjemná a často dokonce bolestivá. Zvlhčený kondom pak nejenže nepřekáží příjemnému prožívání sexuálního kontaktu, ale většinou tento kladný vjem ještě zvyšuje. V případě nedostatku lubrikace je taky možno ještě nějaké to další zvlhčovadlo přidat. Jak už bylo řečeno, hodí se k tomu zejména různá lubrikační želé rozpustná ve vodě. Takto klouzavý prezervativ také podstatně méně často praská.

U některých žen se vzácně objevuje jakási přecitlivělost na mužské semeno. Ejakulační tekutina totiž obsahuje ženě cizorodé bílkoviny, takže se někdy setkáváme i s alergickými projevy. Při nechráněném pohlavním styku se někdy vyskytují i případy alergické kopřivky. Pro takto přecitlivělé ženy pak představuje prezervativ zcela univerzální lék, protože styku s nebezpečnou bílkovinou zabraňuje.

Jisté překvapení pro mnohé lidi představuje zjištění, že používání prezervativu snižuje i výskyt tak nebezpečné nemoci jakou je rakovina děložního čípku. Při vzniku tohoto druhu rakoviny totiž velmi často spolupůsobí určitý druh virové infekce (papilomavirus), šířený často nechráněným pohlavním stykem. Muž většinou o této infekci vůbec neví a na stopu nebezpečného původce nás přivedlo teprve zjištění, že rakoviny děložního čípku nápadně přibývá s častým střídáním sexuálních partnerů bez prezervativu.

Některé ženy si v gynekologické a sexuologické ordinaci pochvalují používání kondomu, protože zamezuje nepříjemnému vytékání semene z pochvy při souloži. Bývá to častým námětem v odborných poradnách a takovémuto vytékání ejakulátu některé ženy občas připisují i svou neplodnost. Netuší totiž, že do pochvy po souloži a po vysunutí mužského pohlavního údu se vlastně žádné semeno nevejde. Ženská pochva totiž představuje v klidové fázi pouze jakousi štěrbinu, kde přední i zadní slizniční stěna na sebe naléhá, skutečně dutý orgán z ní vytvoří pouze zavedení nějakého předmětu (při gynekologickém vyšetření poševního zrcadla, při souloži mužského penisu). Kromě toho nepatrného množství semene, které se bezprostředně dostane do děložního hrdla a několika kapek, které zůstanou kolem děložního čípku v tak zvané poševní klenbě, je zbytek ejakulátu odsouzen k vytékání ven. Některé ženy to pociťují nepříjemně a v těchto případech tedy kondom vše vyřeší.

Muži trpící předčasnou ejakulací si někdy pochvalují použití kondomu, který prodlužuje pohlavní styk a odpadá tak nervozita a obavy. A ještě jedna důležitá vlastnost - kondom by měl být používán vždy při léčbě zánětlivých onemocnění poševní sliznice spojených s výtokem. Zejména plísňová onemocnění mají totiž tendenci k častému opakování. Muž při tom často figuruje pouze jako přenašeč nákazy aniž má sám jakékoliv potíže. Dochází pak k neustále novým a novým opakovaným infekcím (tak zvané ping-pong nákazy). Kromě současné léčby obou partnerů pak může kondom dobře fungovat v rekonvalescenci, pokud ještě schopnost obrany proti infekci není na patřičné výši.

Nakonec se ještě musím zmínit o oprávněném požadavku používání kondomu nejméně po dobu tří měsíců po porodu nebo potratu. V té době je totiž žena obzvlášť náchylná k různým nákazám.

A když už byl tedy ten kondom nachválen víc než dost, řekneme si ještě zásady správného použití. Odborníci kdysi bojovali za to, aby byl ke každému prezervativu přibalen jakýsi návod, podobně jako k lékům nebo průmyslovým výrobkům. Musíme ovšem počítat s určitým rozdílem mezi použitím kondomu a třeba automatické pračky. Než zapneme pračku, máme dost času prostudovat instrukce. Pokud však odborníci vymysleli seznam několika desítek ponaučení, z nichž první začínalo pokynem „ostříhejte si nehty“, mohli na všechna ta krásná slova už předem rezignovat s jistotou, že při jejich studiu by ten sexuálně nažhavený pár už jakákékoliv choutky určitě vymizely a zejména pokud by byla partnerka přespolní, dávno by utekla. Tak tedy vezměte laskavě v úvahu alespoň toto následující desatero:

1.   Kondom navléká buď muž nebo žena, případně oba dva ve spolupráci, na ztopořený penis ještě před započetím jakéhokoliv kontaktu pohlavních orgánů.

2.   Výhodné je učinit z použití prezervativu součást milostné předehry;

3.   Kondom je jemný, zacházejte s ním opatrně a ohleduplně. Pozor zejména na otevírání balení (ne pomocí zubů!) Taky pozor na dlouhé nehty;

4.   Odmotávejte až ke kořeni penisu;

5.   Nechejte asi 1 cm volného prostoru pod špičkou zmáčknutím mezi prsty (bez vzduchu);

6.   Důležité je zvlhčení. Kondom nejčastěji praská na sucho;

7.   Používejte jen vhodné zvlhčení ve vodě rozpustnými přípravky, žádné oleje, masti a opalovací krémy;

8.   Není na škodu další antikoncepce (poševní antikoncepční tablety, diafragma, hormonální antikoncepce);

9.   Při prasknutí nebo porušení prezervativu je vhodná jednorázová záchranná antikoncepce jako první pomoc;

10. Kondomy uchovávejte na suchém místě, vadí jim přílišné horko, prudké slunce. Při takovémto skladování vydrží nejméně pět let. Datum vyznačené na některých baleních je dnem výroby, nikoliv datem použitelnosti.


Autor: MUDr. Radim Uzel CSc.
© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS