Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Antikoncepční kuchařka

Jak zneškodnit spermie? - Antikoncepční kuchařka


Níže uvedený text je kapitola z knihy MUDr. Radima Uzla Antikoncepční kuchařka, která vyšla v Gradě v roce 1999. Některé uvedené konkrétní způsoby antikoncepce již nemusí být aktuální, kniha však přesto stojí za přečtení.

Mužská spermie sice v těle ženy dokáže vydržet v oplození schopném stavu asi 3 – 5 dní, ale to už musí doputovat dělohou až do vejcovodu a tam si třeba na vajíčko počkat. V pochvě vydrží pohyblivá spermie sotva několik hodin, vadí jí totiž kyselé prostředí. Mužské zárodečné buňky jsou totiž velice citlivé a může je vlastně poškodit kdeco. Vlastně bychom obtížně hledali takovou látku, ve které by se cítily příznivě a neztrácely schopnost pohybu. Dokonce už i mírně zvýšená teplota se na nich nepříznivě podepisuje. Skutečnost, že varlata jsou umístěna v šourku mimo tělesné dutiny, má svůj významný důvod. Právě tato o dva až tři stupně nižší teploty je pro život spermií důležitá. Snad na tom byla založena i prastará čínská antikoncepční metoda, jejíž uživatelé si pravidelně máchali šourek v horké vodě. Takovéto ohřívání varlat sice působí jako významná brzda pohybu spermií, k opravdu účinné antikoncepci má však ještě dosti daleko.

Taky různé typy moderních oděvů, přiléhavé spodní prádlo a pevně padnoucí džíny dovedou varlata přitlačit na tělo a tím docela účinně zahřívat. Není tedy divu, že dlouhodobé holdování takovéto přiléhavé módě se může někdy projevit snížením mužské plodnosti. Nepříznivé jsou někdy i pracovní podmínky, kdy při některých zaměstnáních si muži na svých varlatech dlouhé hodiny sedí. Klasickým příkladem takovéhoto pracovního zařazení jsou třeba řidiči dálkových kamiónů TIR, u kterých však ještě jako další rizikový faktor mohou přistupovat trvalé otřesy a vibrace. Naopak zase působení chladu může pohyblivost spermií zlepšovat. ne nadarmo se při poruchách mužské plodnosti někdy doporučují studené sprchy šourku.

Vzhledem k choulostivosti spermií není divu, že lidé přišli velice brzy na nápad, vkládat před souloží do pochvy různé látky a působit tak proti otěhotnění. Pradávné zachované písemné zprávy nás poučují o tom, že takovéto, samozřejmě ještě dosti primitivní, antikoncepční prostředky znali už ve starém Egyptě. Poměrně dosti práce dalo vědcům rozluštit papyrus Petri z Kahunu, který byl nalezen v dubnu 1889 a pochází asi z roku 1850 před Kristem. Tento skutečně historický dokument uvádí hned tři antikoncepční způsoby a ve všech jde o místní ochranu vkládanou starodávnými Egypťankami do pochvy. Ten první způsob by se nám moc nezamlouval, spočívá totiž v zavádění krokodýlího trusu; druhý recept už je trochu přijatelnější, poševní ucpávky jsou zhotoveny ze včelího medu a sody; třetí pak musel působit při souloži určité obtíže, protože se skládá z jakési gumy, nebo spíše lepidla. S tím krokodýlím trusem to byl spíše jakýsi magický obřad, protože se dodnes nepodařilo prokázat jeho účinek zamezující pohyb spermií. Je ovšem pravda, že vědci tyto pokusy prováděli s trusem krokodýlů kubánských. je možné, že ti starověcí krokodýli z Nilu měli přece jenom ten trus účinnější. To už trochu antikoncepčně nadějněji vypadá trus sloní, který byl rovněž ve starověku používán, ale stejně bychom se asi k této poněkud nechutné metodě už asi dnes nechtěli vracet. Včelí med a arabská guma se jako antikoncepční prostředek vkládaný do pochvy používaly ještě v minulém století, zatímco třeba nakuřování pochvy různými spálenými rostlinami bylo brzy opuštěno, protože místo antikoncepčního účinku zbylo po této proceduře jenom trochu smradu.

Nekonečný by byl seznam všech různých chemikálií a jiných látek, které byly v průběhu staletí vkládány do pochvy za antikoncepčním účinkem. Namátkou jmenuji jenom různé minerály, ocet, mýdlo, chinin, pastu z fíků, rozdrcené špičky akácií, kakaové máslo, citrónovou šťávu nebo rtuť. Nedávno se mezi mládeží zase rozšířila pověra, že prý je k tomu účelu vhodná Coca Cola. Bohužel se tato fáma nezakládá na pravdě. Spíše by bylo možno doporučit poněkud kyselejší nápoje, ale většina z nich je přece jenom lepší na pití než do pochvy.

Opravdu účinným prostředkům hubícím mužské zárodečné buňky se říká spermicidy a jejich moderním nekorunovaným králem je látka zvaná 9-nonoxynol. Znehybňuje spermie už v nepatrných stopových dávkách a používá se nejen samostatně v krému, želé a poševní pěně. Jak jsem se zmínil už dříve, je možno spermicidní prostředky používat také jako náplň antikoncepčních houbiček, k povrchové úpravě mužských i ženských kondomů nebo k potírání poševních pesarů. Kromě znehybnění spermií má 9-nonoxynol ještě další příznivé vlastnosti, dokáže totiž zahubit i některé choroboplodné zárodky a snižuje tak nebezpečí poševních infekcí.

Spermicidní látka sama o sobě je sice velice důležitým antikoncepčním činitelem, neméně důležitý je ovšem také její nosič, tedy prostředek, ve kterém je tato látka podávána. Nezbývá než litovat, že všechny antikoncepční krémy, pěny a želé si naše ženy mohou dovážet pouze z ciziny. V našich lékárnách jsou k dostání bez lékařského předpisu pouze tablety zvané Patentex Oval. Vzhledem k tomu, že je to jediný spermie hubící preparát, jde u nás celkem slušně na odbyt a ženy si tuto snadno dostupnou antikoncepci většinou chválí. Tabletu Patentex Ovalu je ovšem nutno zavádět do pochvy nejméně 10 minut před pohlavním stykem, aby se stačila dobře rozpustit a aby se 9-nonoxynol mohl na poševní sliznici dobře rozptýlit. Účinek trvá potom maximálně dvě hodiny. Pokud tedy za tuto dobu k očekávanému pohlavnímu styku nedojde, nebo se snad dokonce dá očekávat styk opakovaný, je nutno přidat další tabletu.

Poznámka: Na tomto článku se neaktuálost projevuje velmi výrazně, závěr článku již také naštěstí není pravdivý.

Informace o kvalitních spermicidech najdete na www.pharmatex.info.


Autor: MUDr. Radim Uzel CSc.
© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS