Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Poradna - různé

Statistiky v ČR

Dobry den, chtel bych se Vas zeptat na priblizny podil heterosexualu, bisexualu a homosexualu v nasi spolecnosti. V posledni dobe totiz sem tam slycham, ze homosexualu je ve spolecnosti podstatne vice nez 4% (udaj 4% pry vychazi z jiz velmi zastaralych vyzkumu, kdy spolecnost jeste homosexualitu prilis netolerovala), nebo ze kazdy clovek je svym zpusobem bisexual. Take by me zajimalo, zda existuji lide, ktere nevzrusuji ani muzi ani zeny. Byl bych velmi rad, kdybyste mohli aktualizovat zluta policka v tabulce, kterou posilam v priloze. Jedna se mi o zcela priblizne udaje, ktere mi budou slouzit jen pro dokresleni dane problematiky. Zluta policka jsem si dovolil predvyplnit mym odhadem. Dekuji Vam velmi za ochotu.

Vážený pane, všechny ty údaje o počtech homosexuálů jsou samozřejmě odhady. Přesně to nikdo zjistit neumí. Vy to ještě komplikujete bisexuály, aniž byste definoval, co tím pojmem rozumíte.
Pokud se jedná o sebeidentifikaci, tak samozřejmě bisexuálů nebude tak málo, ale hodně to bude záviset na společenských podmínkách. Třeba je jich více mezi ženami než mezi muži, je jich více na Slovensku než v Čechách, na venkově či menších městech než ve velkoměstech, atd. Podobně, pokud použijete behaviorální charakteristiky, tak také se bude jednat o podstatnou část menšinové populace, zejména v mladším věku (se stářím schopnost reagovat na nepreferovaný objekt klesá, lze říci, že orientace se vyhraňuje). Naopak pokud sledujete sexuální orientaci jako celoživotní citové a sexuální převažující anebo výlučné zaměření, pak naopak budeme u bisexuálů předpokládat velmi malá čísla. Z tohoto pohledu pak těžko mohu akceptovat Vaši tabulku, protože něčemu člověk v životě zpravidla přednost dává, a z našeho pohledu není "větší heterosexuál" ten, kdo by si dokázal sex se stejným pohlavím představit (či uskutečnit ho) než ten, kdo si to představit nedovede. A samozřejmě naopak. Většina evropských reprezentativních sociosexuologických studií se v odhadech podílu osob s celoživotní homosexuální zkušeností pohybuje mezi 0,6-6,1%. Výjimkou je Holandsko (muži 13%, ženy 5%), kde pocit hrdosti příslušníků gay a lesbické minority vede k tomu, že oni (například na rozdíl od Řecka) podobné dotazníky pravdivě vyplní a vrátí mnohem častěji než průměrná populace. Naopak v zemích s menší toleranci k homosexualitě je pravděpodobnější že lidé s homosexuální zkušeností neodpoví pravdivě či dotazník vůbec nevrátí. Česká republika je pak někde v průměru. Zajímavý je názor (se kterým se ztotožňuji), že v minulosti byly zřejmě homosexální zkušenosti u heterosexuálů častější než je tomu dnes. Hlavně to souvisí se snadnější možností navázání sexuálních vztahů s opačným pohlavím již v nižším věku a pak s jasnější definicí sexuální orientace (v minulosti se nepředpokládalo, že lidé jsou homo- či hetero-, příp. bi- a že to jej jejich osobnostní charakteristika, ale že všichni mají tendence se chovat tak i tak). Podíly osob, kteří se homosexuálně (případně bisexuálně) identifikují se pohybují kolem 50% (i méně) všech osob s homosexuálním chováním. Takže já osobně raději hovořím o několika procentech osob homosexuálně orientovaných a o zhruba dvojnásobném podílů osob, kteří měli bez ohledu na svou orientaci i sexuální zkušenost se stejným pohlavím. K 10% a více procentům jsem skeptický (i když je samozřejmě nemohu vyloučit), ale často mohou odrážet selektovanou populaci (například velká města, určité profese apod.). Například v Londýně, který tvoří asi 15% britské populace, žije polovina všech britských gayů. V Praze možná žije více slovenských gayů než v Bratislavě, atd..
K poslednímu dotazu: jsou určitě lidé, kteří mají velmi malý sexuální zájem, ale že by nebyli schopni ani citového erotického prožitku (například zamilovávání se), tím si již tak nejsem jist. A sexuální orientace není jen o sexu, ale i o citech. S pozdravem

MUDr. Ivo Procházka
Statistiky v ČR Mohli byste mi prosim zaslat nejake linky nebo tipy, kde bych mohl sehnat informace a statistiky tykajici se prvniho pohlavniho styku?

Všechny údaje jsou publikovány v brožuře "Sexuální chování obyvatel České republiky" autoři: Petr Weiss, Jaroslav Zvěřina. Vydalo nakladatelství Alberta Plus, a.s. Libeňská 183, Praha 8 v roce 1999 - 115 stran.

MUDr. Radim Uzel, CSc.


Dotazy do poradny zasílejte, prosím, výhradně e-mailem na adresu sprsv.poradna@centrum.cz.
Odesláním dotazu souhlasíte s pravidly poradny na stránce http://www.planovanirodiny.cz/clanky/poradna.


© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS