Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Poradna - různé

Je to úchylka?.... co mám dělat?

Dobrý den, Je mi 19 let a asi v 15. letech jsem si začal uvědomovat, že má sexuální orientace bude jiná, než heterosexuální. Do 15-ti let jsem se otáčel po holkách, ale po patnáctce, jsem se začal čím dál více otáčet po klucích, ale měl jsem pořád zájem i o holky. Řekl jsem si tedy, že asi budu bisexuální. Postupem času, se mi však holky přestávaly líbit, až se mi přestaly líbit vůbec. To mi bylo 18.let, kdy jsem si přiznal a vyrovnal jsem se s tím, že jsem homosexuál. V té době mě přitahovoli kluci ve věku 13-17 let. Už jsem se připravoval na Comingout, kdy to řeknu rodičům, ale v 19-ti letech jsem si uvědmil, že mě přitahují kluci ještě i mladší, většinou mě přitahují kluci ve věkovém rozmezí 9-15 let. Zpočátku mě to šokovalo, protože vím, co to znamená, když mě přitahují kluci předpubertálního věku, že jsem tedy pedofil, ale nakonec jsem se s tím vyrovnal (co se též jiného dá dělat). Zaráží mne však to věkové rozmezí 9-15 let, což se dá označit jak za pedofilii, tak za efebofilii. Jsem tedy na půl pedofil a na půl efebofil? Není možné, že ta pedofilní preference zase zmizí?
Uvažuju, jestli to doma mám říct, nebo ne. Říkám si, že stejně by se to jednou beztak dozvěděli, tak jestli není lepší jím to postupně vysvětlit. Taky mě mrzí povědomí lidí o pedofilně orientovaných lidech. Většina lidí si pod pojmem pedofil představí zločince, kteří zneužívali děti. Já bych však nikdy nedokázal dítěti ublížit, a myslím, že většina pedofilů také ne, tudíž že ty případy co jsou v TV jsou spíše výjímky. S pozdravem S.

Po světě chodí spousta pedofilně orientovaných jedinců, kteří svou úchylku zvládají, na dítě nikdy nesáhnou a do konfliktu se zákonem tak nepřijdou. Zcela určitě se to podaří i Vám a pokud byste s tím měl nějaké potíže, obraťte se včas na sexuologa. S homosexuální orientací se však budete muset okolí dříve či později svěřit. Naštěstí dnes už je tolerance ze strany společnosti mnohem větší, takže to nedělá potíže.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu ožhavou věc. U řadu let vím, že mě vzrušuje tzv. spanking a tělesné tresty. Metodou pokus omyl jsem zjistila, že mě sex bez tohoto aspektu nevzrušuje, a tak jsem se smířila s tím, že jsem bez partnera. Teď jsem se ale zamilovala do jednoho kluka, je mi s ním moc příjemně, ale při milování do mě prostě nemůže vniknout, protože zkrátka nejsem vzrušená. Je skvělý se s ním líbat, ráda se nechám hladit a hladím jeho a dělám mu to rukou i pusou, ale vlastní pohlavní styk prostě nejde. On o mojí "úchylce" neví a nevím, jestli mu to můžu říct - bojím se, že se na mě bude dívat jako na úchyla. Studuje sice medicínu, tak by mohl chápat, že to není nic strašnýho, ale stejně nevím. Zkoušela jsem si při milování představovat různé situace, ale prostě to nestačí. Přemýšlela jsem, že bych třeba před milováním navštívila některý ze svých oblíbených spankingových sajtů, kde se vždy vzruším, a pak se s ním hned šla milovat, ale to by se on o té věci musel dozvědět - nemám jak zůstat u počítače sama bez jeho přítomnosti... Můžete mi něco poradit? Jsem z toho fakt nešťastná.
Předem mockrát děkuju za odpověď,

Tato úchylka není nic hrozného, většinou ke vzrušení postačí totiž pouze náznakové násilí nebo plácání po zadku - to přece nezanechá žádné poranění ani chorobné následky. Zejména pokud Váš partner studuje medicínu, jistě to pochopí a snad to bude považovat za zábavnou hru. Klidně se mu s tím svěřte, přece to nebudete celý život tutlat. Vyvarujte se však násilných aktivit, které by mohly zanechat tělesné úrazy a poškození. To je ovšem někdy obtížné posuzovat, vždyť třeba i populární "cucflek" je vlastně modřina.

MUDr. Radim Uzel
Libi se mi mlade holky, predevsim 13-17, chtel bych si o tom s nekym "erudovanym" promluvit, nicemu se nebranim. Chtel bych vedet co jsem teda zac... podle nekterych zruda? Nepripadam si tak. Jsem vzdelany, slusny clovek a nikdy jsem nic trestneho neudelal a ani to neplanuju... proc se citim (a okoli me i nuti citit se) spatne?? Pro me jsou erot. materialy dostupne na Internetu zobrazujici naha, ale i oblecena pekna devcata jedinym zdrojem uspokojeni teto... potreby. A znam z takovych mist mnoho me podobnych, jsou to skveli pratele, zadni silenci nebo "uchylaci".
Popravde, dost me to depta. Kdo chce ted chce - sudte me; kdo ne, zkuste mi napsat vas strizlivy nezaujaty nazor. Treba mi to pomuze... Diky.

Nejste pochopitelně žádná zrůda ani se nejedná o sexuální úchylku. Mladé dívky se líbí skoro každému. Je však zapotřebí své zájmy korigovat, aby nedošlo ke spáchání trestného činu (do 15 let věku), nebo abyste se neznemožnil společensky či ekonomicky (15 - 18 let).

MUDr.Radim Uzel
Přítelkyně mě při soulozi skrábe a kouse při aktu mi to tak nepřijde ale následující dny to dost bolí nehledě na modřiny atd. co s ní je?

Většina i tzv. "normálních" pohlavních styku v sobe může nést určitý prvek agrese. Je to známo z celé živočišné říše. Lidi by si ovsem neměli ubližovat tak, aby to neslo následky. Sem tam nějaká ta modřina nebo cucflek se ještě snese ale proti škrábancům je možno bojovat pečlivým ostříháním a upilováním nehtu, nebo souložit v rukavicích.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den pane dr.Uzle. Je mi 24. Mám několik dotazù. Mám přítele je mu 26, zijeme spolu uz 8 let. Přisla jsem na to, ze je čím dál více sexuálně aktivní, touzí po sexu a vzrusení opravdu hodně. Začal se dívat na porno, vyhledává kontakt s jinými dívkami i dost mladými 16 a více. Ale zatím, alespoň si myslím mi nebyl nevěrný (fyzicky). Stala se vsak taková věc. V hypermarketu, kdyz jsme na kupovali, procházelo proti nám asi 6 holek, nejen ze se na ně díval celou dobu, ale pak jsem zahlédla ze jedné z nich sáhnul mezi nohy a sel dál jako by nic. Myslela jsem ze to byla náhoda, ale za čas se to opakovalo. Navíc jsem ho ve vlaku přistihla jak stojí u WC a dívá se dírkou ve stěně na slečnu, která tam chvíli předtím sla. Nevím co si o tom mám myslet. A co s tím jde dělat. Myslím jestli není nějak nemocný. Spolu se nám daří, máme se rádi a sex nám spolu jde. Ale tohle se mi zdá trochu nebezpečné pro nás vztah. Navíc nevím jestli není ulítlej i na mladsí děvčata, víte co mám na mysli. Jestli existuje nějaký lék prosím poraďte, vím jen ze po některých lécích je člověk úplně utlumený, s zivou mrtvolou asi zít nechci. Děkuji.

Bylo by opravdu zapotřebí přesvědčit vašeho partnera, aby se lépe ovládal. Takovéto chování totiž povede jistě dříve či později k vážným životním komplikacím. Pokud nepomůže vaše dobré slovo (asi ne), tak bude zapotřebí obrátit se na odborného sexuologa nebo klinického psychologa.

MUDr. Radim Uzel
Vážení,mám na Vás neobvyklý dotaz. Přítele mé známé údajně vzrušují ženy v brýlích. Je to nějaká jeho "úchylka"- takže doporučíte pořídit si brýle (aby vše proběhlo jak mělo) nebo to je nějaký skrytý psychický problém (bojí se dívat přímo do očí, nevěří si)? Děkuji za odpověď

Vážená slečno, do určité míry určité fetišistické prvky ve své sexualitě máme každý z nás. Nějaká část těla, oblečení, nebo třeba hlas pro nás může být eroticky významný. U někoho to mohou být brýle a jinému naopak brýle u partnera či partnerky mohou vadit. Úchylkou bych to ale na první pohled nenazýval. Nemyslím si, že by se muselo jednat o nějaký skrytý psychologický problém, jak naznačujete v závěru. Jak jsem pochopil, tak byste stála o bližší seznámení s daným mužem. Samozřejmě je možné si kvůli tomu zkusit brýle, i bez dioptrických skel, pořídit. Když se o někoho snažíme, děláme občas mnohem bláznivější kousky. Na druhou stranu, taková pomůcka určitě ale nebude zárukou úspěšného seznámení a vztahu, i když může ze začátku zvýšit Vaši šanci. S pozdravem

MUDr. Ivo Procházka
Dobrý den, mám na vás odborníky dotaz, neboť v jiném fóru (viz odkaz) mi to žádný sexuolog nezodpověděl: Na sexuol. fóru http://forum.babinet.cz/read.php?f=5&i=9274&t=9274 se diskutuje praktika, kdy manželky "kojí" i své manžele. Otázka: Je to normální, resp. není to úchylné? Zmiňuje se o tom nějaká sexuologická příručka? Díky. (Prosím přečtěte si pozorně všechny názory na té stránce.)

Kojení mužských partnerů není příliš časté. Z hlediska etického, estetického a nutričního není ovšem možno proti této praktice nic nemítat. Produkce mateřského mléka nesmí jít ovšem na úkor malého dítěte.

MUDr. Radim UzelDotazy do poradny zasílejte, prosím, výhradně e-mailem na adresu sprsv.poradna@centrum.cz.
Odesláním dotazu souhlasíte s pravidly poradny na stránce http://www.planovanirodiny.cz/clanky/poradna.


© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS