Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Poradna - různé

Kdy vysvětlit dítěti homosexuální orientaci

Dobrý večer,
ráda bych se zeptala na to, kdy je vhodné (věk?) promluvit s dítětem o své homosexuální orientaci. Mé dceři jsou tři a půl roku, již přes rok žijeme s mou partnerkou ve společné domácnosti a i do budoucna na tom nehodláme nic měnit. Nechceme jí s tím zatím zatěžovat hlavinku, ale zároveň bychom nerady v tomhle směru něco zanedbaly. Je vhodné s takovou informací začít sama nebo počkat až se začne ptát samo dítě?
Děkuji za odpověď.

Vážená paní,
zkušeností s tím nemáme, ale myslím, že pro dítě jsou důležité především Vaše vzájemné city, které si projevujete a které mu pomáhají vytvářet bezpečný pocit domova.
V sexuální výchově malého dítěte je samozřejmě dobře poučit ho o sexuální hygieně, o rozdílech mezi pohlavími. Když se dva lidé mají hodně rádi, tak spolu mají děti. Většinou to jsou muž a žena, ale vy dvě se máte také rády, proto máte jí. Také sem patří prevence před pohlavním zneužitím.
Vlastní sexualitu bych sám asi otevíral až někdy v předpubertálním věku, kdy se jí budete snažit vysvětlit i další věci ze sexuální výchovy (antikoncepce, prevence pohlavních nemocí). Pak určitě, i když možná i dříve, přijde na přetřes, jak to, že se narodila dvěma ženám (čili být připraven vysvětlit, zda to bylo umělým oplodněním, nebo jste chtěly děti a proto jste si našly kamaráda, nebo jste byla nejprve vdaná, ale pak jste poznala, že více máte ráda někoho jiného, kdo má rád i jí). Samozřejmě je možné, že otázky od dcery přijdou dříve, a pak je důležité je pravdivě, i když odpovídajícím způsobem. dítěti vysvětlit.
Možná pak bude i vhodné vyhledat pomoc dětského psychologa. Jste-li z Prahy, doporučoval bych v Modřanech dr. Riegra nebo na Budějovické dr. Fiedlera.
S pozdravem

MUDr. Ivo ProcházkaDotazy do poradny zasílejte, prosím, výhradně e-mailem na adresu sprsv.poradna@centrum.cz.
Odesláním dotazu souhlasíte s pravidly poradny na stránce http://www.planovanirodiny.cz/clanky/poradna.


© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS