Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Poradna - různé

Početí a alkohol

Dobrý den, chci se zeptat na časový horizont případného negativního dopadu nárazové konzumace alkoholu ve větším množství na kvalitu vajíčka a spermie. V krátkém období před plánovaným početím dítěte se zúčastníme oslavy. Jak dlouho by se tedy tělo mělo "pročistit"?

Hladina alkoholu v okamžiku oplodňující soulože nemá na kvalitu vajíčka a spermie žádný vliv. Tyto zárodečné buňky jsou už dávno "hotovy". Cyklus zrání spermie trvá asi 70 dní a u ženy jsou takzvané primordiální folikuly - buňky, z nichž vzniká vajíčko, přítomny už od narození.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, pane doktore,
děkuji za Vaši odpověď. Překvapilo mě, že zrání spermie trvá tak dlouho, proto bych se ještě ráda zeptala, jaký dopad na kvalitu spermie by měla nárazová konzumace alkoholu (ve větším množství) v průběhu procesu jejího zrání (tj. např. na počátku 70denního cyklu). Jsem totiž připravena na to, že početí dítěte se nám nemusí podařit hned napoprvé.
Moc děkuji.

Nárazová konzumace alkoholu spermiogenezi nevadí. Kdyby tomu bylo opačně, byla by naprostá většina lidstva postižená, protože absolutních abstinentů je jenom nepatrné procento. Extrémní opilost je ovšem škodlivá vždycky, ale spíše na játra a na mozek.

MUDr. Radim Uzel


Dotazy do poradny zasílejte, prosím, výhradně e-mailem na adresu sprsv.poradna@centrum.cz.
Odesláním dotazu souhlasíte s pravidly poradny na stránce http://www.planovanirodiny.cz/clanky/poradna.


© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS