Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Poradna - různé

Dvojčata

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na jednu věc. S přítelem plánujeme svatbu a i děti, a chtěli bychom dvojčátka. Tak by mě zajímalo jestli by se to dalo něčím ovlivnit. Předem moc děkuji za odpověď.

Narození dvojčat je možno ovlivnit pouze takzvanou asistovanou reprodukcí (mimotělní oplodnění), kdy se do dělohy umístí více oplodněných vajíček. Vzhledem k náročnosti metody to zřejmě u normálně plodného páru nepřipadá v úvahu. Taky je zapotřebí říci, že k narození dvojčat jsou někdy určité rodinné dědičné dispozice.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - dnes jsem byla u svého gynekologa, protože plánujeme s manželem miminko, takže jsem chtěla, aby mě vyšetřil, zda jsem v pořádku a také jsem se potřebovala zeptat na věci, které mě zajímají okolo těhotenství. Vyšetřil mě, udělal mi ultrazvuk. A sdělil mi, že je u mě malá pravděpodobnost dvojčat! Tím mě teda zaskočil. Hned mě napadlo to, že ze strany mého otce jsou dovjčata. Já si moc přeji mít dítě, ale dvojčata? Na to se teda necítím.. No a teď k mé otázce - jak poznal, že mohu mít dovjčata a také - dá se tomu nějak zabránit? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.

Váš gynekolog možná měl v anamnéze z minulosti napsáno, že máte dvojčata. Jiná možnost je, že měl intuici, že se má zmínit o dvojčatech. Zajímavé je ale, že se zmínil v negativním slova smyslu. Jinak a odborně řečeno, z gynekologického vyšetření nelze takovou prognózu, a navíc v negativním smyslu slova, říci. Zabránit dvojčatům nelze rovněž. Literatura udává narození jednoho dvojčete asi na 300 porodů. Dnes to však již neplatí, jelikož při asistované reprodukci se vícečetná těhotenství vyskytují častěji. Po vysazení hormonální tabletky se předpokládá, že by mohlo dojít rovněž k větší pravděpodobnosti zrodu dvojčat, avšak za svojí mnohaletou praxi se mi tento předpoklad nepotvrdil.

MUDr. P.Kolan


Dotazy do poradny zasílejte, prosím, výhradně e-mailem na adresu sprsv.poradna@centrum.cz.
Odesláním dotazu souhlasíte s pravidly poradny na stránce http://www.planovanirodiny.cz/clanky/poradna.


© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS