Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Poradna - různé

Pohlavní styk s osobou mladší 18 let

Prosím chtěl bych se zeptat co se může stát když bych měl pohlavní styk z 14letou holkou? Mohl bych jít i do vězení? Děkuji.

Ano, pohlavní styk s osobou mladší 15 let je u nás trestným činem sexuálního zneužívání nezletilé.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den pane doktore, chtěl bych se Vás zeptat na věc, ve které nemám příliš jasno. Chci se tedy ujistit, zda milováni s dívkou mladší 18-ti let (např. 15-ti letou) bych se dopouštěl trestného činu? Vím, že s dívkou mladší 15-ti let bych se trestného činu dopustil (je tzv. ,,pod zákonem") ale co s dívkou, která už 15-ti let dosáhla .Je to tedy trestný čin, milovat se s 15-ti letou?Případně jaký je postih?Kdyby třeba tato dívka otěhotněla?(zda to musí gynekolog ohlásit policii otěhotnění dívky). Promiňte, že Vás tím zatěžuji ale měl jsem v tom naprosto jasno, ale před pár dny, jsem dostal nějaké informace, které vyvrátily mé mínění a znejistil jsem v tomto ohledu. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Soulož s osobou starší 15 let není trestným činem a není možno za to nikoho stíhat či trestat. Výjimku činí pouze tzv. stav závislosti (týká se učitelů, vychovatelů, skautských vedoucích, sbormistrů apod.) Pokud tedy dotyčná dívka není k vám v podobném stavu podřízenosti, kterého byste mohl zneužít, nemusíte se ničeho obávat. Také případné těhotenství se pochopitelně nikam nehlásí a je plně na rozhodnutí této dívky, zda si těhotenství ponechá a dítě porodí, nebo požádá o umělé přerušení těhotenství. V tomto případě však je rozhodnutí o interrupci až do 16 let vázáno na souhlas rodičů a až do 18 let se až po vykonaném potratu podává zpráva rodičům nebo zákonným zástupcům.

MUDr. Radim Uzel


Dotazy do poradny zasílejte, prosím, výhradně e-mailem na adresu sprsv.poradna@centrum.cz.
Odesláním dotazu souhlasíte s pravidly poradny na stránce http://www.planovanirodiny.cz/clanky/poradna.


© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS