Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Akce

Zpráva z RC 2013 ze Stockholmu

 

IPPF EN Regional Council  - každoroční setkání zástupců členských organizací z Evropy a centrální Asie se tentokrát konalo 27. až 29. června 2013 ve Stockholmu (Švédsko). Každá členská organizace je zde reprezentována dvěma zástupci, kteří mají volební právo pro daný kongres, SPRSV reprezentovali doc. Peter Koliba a Tereza Sadková.

První den nás přivítala zástupkyně švédské vlády, ministerně Brigitta Ohlsson, prezidentka IPPF EN Joanna Dec a prezidentka švédské členské organizace RFSU Kristina Ljungros. Během dne jsme byli seznámeni s prací IPPF EN za poslední rok, připomněli jsme si nový projekt Vision 2020 a zaměřili práva sexuálního a reprodukčního zdraví jako lidská práva.

Druhý den byl věnován hlavnímu zaměření - LGBTQI (lesbian – gay – bisexual – transsexual – queer – intersex) ve spojení s přístupem zaměřeným na základní lidská práva.  Česká republika skončila v mezinárodním průzkumu ILGA Europe na stejném místě jako např. Slovenko nebo Dánsko. Úroveň přístupu k LGBTQI u nás tedy není nehorší, ale při pohledu na země jako Německo, Španělsko, Švédsko nebo Velká Británie určitě méme co zlepšovat. V pracovních skupinách jsme měli možnost pracovat na obhajobě práv LGBTQI, sexuální výchově na školách a hodnotách, které se váží k LGBTQI.  Vyslechli jsme si také úspěšné příběhy z jiných členských organizací.

Večer druhého dne jsme strávili příjemnou projížďkou Stockholmem na lodi s výkladem průvodce. Na večerní raut jsme byli pozváni do stockholmské radnice, přivítáni místostarostou města Stockholm a společně si užili raut a následnou prohlídku míst, kde se každý rok předávají Nobelovy ceny. Večer jsme zakončili v nedalekém coctail baru.

Třetí a poslední den našeho setkání se prezentovali návrhy k strategii a předpisům IPPF EN. Kromě jiného byl přijat návrh na povinné zastoupení 20% mladých lidí v předsednictvech členských organizací a návrh českých zástupců (SPRSV), kdy IPPF může poskytnout přímou podporu členským organizacím zasláním dopisu místním vládám.


 


Autor: Tereza Sadková
© 2001 - 2013 Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu | používáme phpRS